• Hlasovanie spustené
  • Učiteľ nie je Google 5
  • diabetes
  • vedomat
  • minarik
  • TECHNIKA metodika
  • Previous
  • Ďalší
Späť

Vrátili sme knihy do škôl

Pridané: 06.05.2016 20:00:00 Počet zobrazení: 911

06 Máj 2016

Projekt „Vráťme knihy do škôl", ktorého spoluorganizátorom je Bratislavský samosprávny kraj, odborné nakladateľstvo RAABE, vydavateľstvo Ikar a internetové kníhkupectvo abcknihy.sk má za sebou úspešný piaty ročník. Do projektu sa celkovo zapojilo 433 škôl a prišlo 10 651 príspevkov. Mladí čitatelia, škôlkari, školáci aj stredoškoláci, sa do súťaže mohli zapojiť od 15. februára do 15. apríla 2016.

„RAABE je partnerom tejto súťaže už niekoľko rokov. Sme radi, že popri našich vlastných projektoch, ktoré podporujú u detí rozvoj čítania s porozumením, môžeme byť súčasťou aj tohto projektu. Naši učitelia nám jednoznačne potvrdili, že podporovať čítanie u detí a mládeže je dôležité. Napriek všetkým vymoženostiam dnešnej modernej doby je veľmi potešujúce, že mládež chce čítať a pozitívny vzťah ku knihám je cítiť na všetkých stupňoch škôl, či už materských, základných alebo stredných," povedala Mgr. Mira Schrimpelová, konateľka odborného nakladateľstva RAABE Slovensko.

Slávnostné odovzdávanie cien 5. ročníka úspešnej a obľúbenej súťaže „Vráťme knihy do škôl" sa konalo tento týždeň predpoludním v aule Gymnázia Ladislava Novomestského na Tomášikovej ulici v Bratislave. Pred samotným oceňovaním sa konala diskusia so študentami, s ktorými sa rozprávali riaditeľ Odboru školstva, mládeže a športu BSK Roman Csabay, spolu so zástupcami všetkých partnerov súťaže. Samozrejme, nechýbalo ani RAABE, ktoré venovalo do súťaže hodnotné ceny v podobe darčekových kupónov pre tie najaktívnejšie školy v celkovej hodnote vyše 2 000 eur.

O šťastných výhercoch rozhodlo aprílové losovanie a udelených bolo viac ako 70 cien. Výhercovia získali ceny ako elektronické čítačky kníh, knižné balíčky či poukazy. Špeciálnu cenu pre žiakov stredných škôl a to dvojdňový výlet do Bruselu s návštevou sídla Európskeho parlamentu získali Jitka Muravská, Natália Ligačová a Kamila Sopková. Ocenení boli aj Knižní anjeli, teda ​súťažiacimi navrhnuté osobnosti, ktor​é vedú mládež k literatúre. Elektronické čítačky získali Lenka Kubíková a Katarína Bitterová.

Ako najaktívnejšia škola bolo vyhodnotené Gymnázium na Grosslingovej ulici v Bratislave, ktorá získala notebook. Medzi ďalšie aktívne školy sa napríklad zaradili nitrianske Gymnázium na Golianovej ulici, Základná škola Ľudovíta Štúra v Modre, Gymnázium F. G. Lorcu v Bratislave a Gymnázium pre nadané deti v Bratislave, ktoré boli ocenené odbornými publikáciami.

Do projektu sa tento rok zapojilo 433 škôl, 4351 žiakov a prišlo 10 651 príspevkov, z toho 1972 kresieb a 8679 textov.

V materských školách boli najčítanejšími knihami Červená čiapočka, Danka a Janka, Tri prasiatka, Medovníkový domček a Snehulienka. Stredné školy a druhý stupeň základných škôl sa najviac inšpirovali knihami Harry Potter, Papierové mestá, Divergencia, Anna zo zeleného domu a Brat mlčanlivého vlka.

Najviac mladých čitateľov sa do súťaže zapojilo v Bratislavskom kraji a to 24%. Nasleduje Nitriansky kraj so 16%, Prešovský kraj so 14%, Žilinský s 12%. 10% účasť zaznamenali v Trenčianskom a Košickom kraji.
V Trnavskom kraji sa k projektu pripojilo 8% čitateľov a v Banskobystrickom 6%.

vráťme knihy do škôl„Čísla sú pre nás neskutočné. Keď to porovnáme s očakávaniami na začiatku sme ani nemysleli že by sme sa k takýmto úžasným číslam mohli dostať. Tento rok sa zapojilo viac ako 4000 študentov a bolo viac ako 10000 prác, ktoré boli vyhodnotené. Na začiatku sme začali s tou myšlienkou priviesť študentov k čítaniu kníh. My sme nechceli žiadne odborné eseje a recenzie týchto materiálov, nechceli sme byť ako škola ktorá hodnotí prečítanú knihu na základe hodnotenia ako čitateľský denník. Išlo nám o čítanie kníh. A to sa nám podarilo," doplnil Roman Csabay, riaditeľ Odboru školstva, mládeže a športu BSK.

 

Podrobné informácie o projekte a aj o výhercoch sú na webstránke www.vratmeknihydoskol.sk

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info