• Hlasovanie spustené
  • Učiteľ nie je Google 5
  • diabetes
  • vedomat
  • minarik
  • TECHNIKA metodika
  • Previous
  • Ďalší
Späť

Štartuje druhý ročník celoslovenskej súťaže Čitateľský oriešok

Pridané: 03.09.2015 16:00:00 Počet zobrazení: 3170

03 September 2015

Žiaci druhého, tretieho a štvrtého ročníka základných škôl sa môžu za pomoci svojich učiteľov odteraz až do konca októbra 2015 prihlásiť do celoslovenskej čitateľsko-výtvarnej súťaže s názvom Čitateľský oriešok 2, ktorú do slovenských škôl opäť po roku prináša odborné nakladateľstvo Dr. Josef Raabe Slovensko.

"Do prvého ročníka súťaže sa prihlásilo takmer 10 000 žiakov z 274 škôl z celého Slovenska. Reakcia učiteľov aj žiakov na našu čitateľsko-výtvarnú súťaž nám potvrdila, že čítanie a spolu s ním aj rozvíjanie fantázie a detskej predstavivosti, je niečo, o čo deti na základných školách stále stoja. A hoci konkurencia iných aktivít je veľmi veľká, veríme, že deti si aj tento rok cestu k čítaniu nájdu", povedala Mgr. Mira Schrimpelová, konateľka nakladateľstva RAABE. Ako dodala: „Cieľom súťaže je rozvíjať u detí nižších ročníkov čítanie s porozumením, prácu s textom, ale takisto aj ich kreatívne zručnosti, predstavivosť, fantáziu, vnímanie medzipredmetových vzťahov..."

Žiaci na prvom stupni základnej školy tak budú môcť opäť spolu so svojimi učiteľmi na hodinách čítať pútavé príbehy z pracovných zošitov Tajomstvá sveta a následne odpovedať na kontrolné otázky, či prečítanému textu aj porozumeli. Ani tým sa však zábava na vyučovaní nekončí.

Séria pracovných zošitov Tajomstvá sveta pre 2., 3. a 4. ročník ZŠ, ktoré krátkymi, pútavými a zaujímavými príbehmi a na ne nadväzujúcimi súbormi úloh učia žiakov pracovať s textom. Úlohy sú formulované a koncipované spôsobom ako úlohy v testovaní 5 a 9, či PISA, a teda slúžia ako predpríprava na testovanie na 2. stupni ZŠ.

Čitateľský oriešok vyvrcholí v januári 2016, dokedy musia žiaci dva prečítané príbehy za pomoci svojej fantázie a výtvarných zručností premeniť do podoby jedného jediného výkresu a zaslať na adresu nakladateľstva RAABE. „V minulom ročníku naše nakladateľstvo zaplavilo množstvo výkresov, ktoré potvrdili, že fantázia slovenských detí nepozná hraníc. Žiaci sa vyhrali so spájaním dvoch rozdielnych príbehov – v ich kresbách sopky namiesto lávy chrlili farebné cukríky, chlapci neplávali na loďke, ale na šachovnici, ovečky pásol indián a dúha sa premenila na cestu... Už teraz sme zvedaví a tešíme sa, ako sa deťom podarí zachytiť a prepojiť tohtoročné súťažné zadania," povedala Mira Schrimpelová.

Február 2016 sa bude niesť v znamení hlasovania na Facebooku RAABE, kde žiaci, učitelia, rodičia aj iná široká verejnosť svojimi hlasmi rozhodnú o tých najkrajších kresbách.

V apríli 2016 nakladateľstvo RAABE vyhlási víťazov súťaže. V troch základných kategóriách: Ocenenie nakladateľstva RAABE, Ocenenie verejnosti a Ocenenie najaktívnejšej školy – bude udelené v rámci každého ročníka prvé, druhé aj tretie miesto. Na víťazov a ich učiteľov čakajú zaujímavé ceny.

Všetky informácie o podmienkach a priebehu súťaže, spolu s dôležitými termínmi uzávierok nájdete na stránke: www.skolskyportal.sk v sekcii Čitateľský oriešok.

Školy môžu svojich žiakov prihlasovať do súťaže už teraz TU.

Leták s podmienkami súťaže na stiahnutie TU.

 

POZRITE SI REPORTÁŽ o prvom ročníku súťaže Čitateľský oriešok:

čitateľský oriešok

 

 

Partneri súťaže:

 

JandB Unique
                                                
Sensa Shop         
         
Školský portál
     
     

 

 Čitateľsko-výtvarná súťaž Čitateľský oriešok je spolufinancovaná z dotácie Združenia vydavateľov a kníhkupcov Slovenskej republiky.

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info