• Hlasovanie spustené
  • Učiteľ nie je Google 5
  • diabetes
  • vedomat
  • minarik
  • TECHNIKA metodika
  • Previous
  • Ďalší
Späť

RAABE podporilo Týždeň vedy a techniky

Pridané: 10.11.2016 14:30:00 Počet zobrazení: 453

10 November 2016

Presne 7. novembra sa začal tradičný Týždeň vedy a techniky na Slovensku, kde jedným z hlavných podujatí je už 19. ročník Festivalu vedy a techniky AMAVET. Žiaci, ktorí boli úspešní na krajských kolách v minulom mesiaci, predstavia svoje vedecké projekty v národnom finále od 10. do 12. novembra v bratislavskej Inchebe. A RAABE je tento rok pritom.

Nad podujatím prevzal záštitu Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR a súčasne sa koná pod záštitou slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie.
Festival vedy a techniky AMAVET je celoštátnou súťažnou prehliadkou vedecko-technických projektov žiakov základných a stredných škôl, ktorí prezentujú svoju výskumnú činnosť pomocou panelovej prezentácie formou posterov. Ich projekty hodnotí komisia zložená z odborníkov z radov vedcov či vysokoškolských pedagógov.
Celoštátnemu finále festivalu predchádzalo 8 krajských kôl v mestách Bratislava (Bratislavský a Trnavský kraj), Nitra, Partizánske (Trenčiansky kraj), Banská Bystrica, Žilina a Košice (Košický a Prešovský kraj). Celkovo prezentovali 139 projektov, z ktorých postúpilo na celoslovenské finále 80 najlepších vedecko-technických prác v 11-tich kategóriách: Biológia, Chémia, Matematika, Elektrina a mechanika, Energia a transport, Environmentálne vedy, Fyzika a astronómia, Geovedy, Informatika a počítačové inžinierstvo, Medicína a zdravotníctvo a Spoločenské vedy.
„Sme radi, že sme tento rok mohli aj my podporiť festival, ktorý už 19 rokov rozvíja u mladých ľudí tvorivého ducha v rámci rozvoja vedy a techniky na Slovensku a vytvára kontinuitu vzdelávacieho procesu stredných a vysokých škôl, orientovanú na potreby praxe," povedala Mgr. Mira Schrimpelová, konateľka odborného nakladateľstva RAABE, ktoré tento rok venovalo súťažiacim vecné výhry.
amavetSpomeňme, že Festivalu vedy a techniky AMAVET sa od tohto roka zúčastňujú už iba postupujúci žiaci z krajských kôl súťaže. Víťazi festivalu postúpia tradične na Intel ISEF (International Science and Engineering Fair) v USA, na I-SWEEEP v USA, na Vernadského národnú súťaž v Moskve a na EUCYS (European Union Contest for Young Scientists), súťaž, ktorú organizuje Európska komisia.
Najväčší „boj" medzi účastníkmi bude najmä o získanie účasti na najprestížnejšej súťaži Intel ISEF, ktorá sa koná v máji roku 2017 v Los Angeles, Californii. Od roku 2006 je AMAVET členom Society for Science & the Public, americkej spoločnosti pre vedu a spoločnosť organizujúcu najprestížnejšiu súťaž projektov stredoškolských vedeckých prác prezentovaných formou posterovej prezentácie na svete Intel ISEF. Intel ISEF - International Science and Engineering Fair so sídlom vo Washingtone udelil AMAVET-u afiliáciu vysielať víťazov Festivalu vedy a techniky na svetovú súťaž Intel ISEF, ktorej sa každoročne zúčastňuje približne 80 krajín. Za Slovensko môže na Intel ISEF vyslať žiakov AMAVET, ktorý má výhradné právo na výber účastníkov našej krajiny, aby nás reprezentovali na vynikajúcej úrovni.

amavet1 amavet2  

 

 

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info