• Hlasovanie spustené
  • Učiteľ nie je Google 5
  • diabetes
  • vedomat
  • minarik
  • TECHNIKA metodika
  • Previous
  • Ďalší

Premiér opäť brzdí Druckerove reformy

Pridané: 21.12.2017 11:41:03 Počet zobrazení: 120

21 December 2017

Premiér Fico avizuje zrušenie poplatkov za prednostné objednanie. Smer zrejme ani na druhý pokus nepresadí poplatky za objednanie u lekára do praxe.

Hoci ich v stredu schválil parlament mimo ordinačných hodín do výšky 30 eur, premiér Robert Fico (Smer) v piatok dopoludnia povedal, že do 1. mája 2018, keď by mali vstúpiť do platnosti, ich možno zrušia.

Raz už ustúpil

Svoje rozhodnutie premiér odôvodnil tým, že nechce dať opozícii priestor na to, aby o nich klamala. Ak by poplatky mimo ordinačný hodín Smer nakoniec zrušil, bol by to už jeho druhý nevydarený pokus na ich zavedenie. Na jar totiž nominant Smeru minister zdravotníctva Tomáš Drucker od poplatkov mimo ordinačných hodín ustúpil prvýkrát. Zdôvodnil to tým, že nebude zavádzať niečo, proti čomu je 99 percent lekárov. Poplatky sa potom snažil presadiť cez pozmeňujúci návrh poslancov za Smeru. „Veľmi pozorne sledujem každú jednu legislatívu, ktorá ide cez vládu, ale aj tú, ktorú predkladajú poslanci. Pozorujem racionálnu diskusiu na tému, či je, alebo nie je vhodné, aby pacient, ktorý dostane šancu objednať sa mimo ordinačných hodín, platil maximálne 30 eur," povedal Fico.

Napriek tomu, že táto diskusia má podľa jeho slov určité rácio, podľa premiéra opozícia aj médiá klamú. „Spustila sa tiráda, že Smer zavádza opätovné poplatky v zdravotníctve. Smer však vždy poplatky v zdravotníctve odmietal. Keďže opozícia to zneužíva a klame slovenskú verejnosť, som nútený povedať, že odmietam niesť zodpovednosť za klamstvá, ktoré tu od rána šíri opozícia," vyhlásil.

Fico preto vo štvrtok rokoval s Andrejom Dankom (SNS) a Bélom Bugárom (Most-Híd), hovoril aj s ministrom zdravotníctva Tomášom Druckerom (nominant Smeru) a koaličnými poslancami. „Zobral som na vedomie, že to nadobudne účinnosť od 1. mája 2018. Vláda dovtedy ešte pristúpi k takým opatreniam, ktoré vylúčia akúkoľvek možnosť pre opozíciu klamať. Som pripravený toto opatrenie zrušiť," dodal.

Pacientom ani lekárom

Pacienti i lekári sú sklamaní z možného rušenia doplnkových ordinačných hodín, ktoré avizoval premiér Robert Fico. „Ak by tento návrh padol, bolo by nám to ľúto," povedala Mária Lévyová z Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP). Organizácie sú zvedavé, aký napokon bude výsledok. Je im ľúto, že diskusia už nie je odborná, ale spolitizovaná. Lévyová označila doplnkové ordinačné hodiny za dobrý nápad.

Zdroj: SITA (SME)

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info