• Hlasovanie spustené
  • Učiteľ nie je Google 5
  • diabetes
  • vedomat
  • minarik
  • TECHNIKA metodika
  • Previous
  • Ďalší

Poisťovňa Union ustúpila nemocniciam

Pridané: 02.12.2016 09:22:36 Počet zobrazení: 329

02 December 2016

Zdravotná poisťovňa Union ponechá nemocniciam všetky príplatky za rok 2016. Podľahla tak tlaku Asociácie nemocníc, ktorej členovia vypovedali zmluvy s poisťovňou a avizovali obmedzenie zdravotnej starostlivosti.

Asociácia rozhodnutie Unionu víta a na dnešnom rokovaní bude hovoriť o stiahnutí ich výpovedí. Prezident Marián Petko už naznačil, že ak poisťovňa dodrží slovo, problémy z ich strany nehrozia.

Chystajú úsporné opatrenia

Najmenšia poisťovňa peniaze z prvej už zrealizovanej splátky vráti nemocniciam v priebehu budúceho roka. „Bolo to veľmi ťažké rozhodnutie, pretože nás veľmi negatívne finančne zasiahne a nerieši systémový problém s nedostatočným financovaním," upozorňuje generálny riaditeľ Unionu Michal Špaňár. Poisťovňa pritom podľa mediálneho zástupcu Richarda Menczera od podania výpovedí s nemocnicami oficiálne nerokovala: „Rozhodli sme sa na základe momentálnej situácie," spresnil. Dodal, že ich presvedčili aj úsporné opatrenia, ktoré Asociácia nemocníc chystá v budúcom roku.

Ako Petko dodal, sú ochotní upraviť ceny spoločných vyšetrovacích zložiek či zredukovať služby prvej pomoci. Ďalej avizoval prehodnotenie cien špecializovaného zdravotného materiálu, čo sa už deje. „Dôležitá je súčinnosť štátu a všetkých poisťovní," dodáva. Poisťovňa aj Asociácia nemocníc zhodne upozorňujú, že zdravotníctvo treba dofinancovať. Podľa Mariána Petka sa bez dodatočných zdrojov v zdravotníctve nedajú realizovať žiadne zmeny. „Situácia sa môže skomplikovať už začiatkom roka," upozorňuje. Union spresňuje, že sadzba za poistencov štátu bola znížená zo 4,41 percenta na 3,78 percenta. Verí však, že ministerstvo a ďalšie zodpovedné úrady budú tento vážny problém riešiť.
Drucker žiada viac

Minister Tomáš Drucker paradoxne až po schválení rozpočtu avizoval ambíciu zvýšiť objem peňazí pre rezort zdravotníctva. Naraziť však môže na ministerstvo financií. Spor trval od novembra, keď si poisťovňa nárokovala od nemocníc peniaze pôvodne vyplatené nemocniciam pod prísľubom dofinancovania zdravotníctva štátom. Podľa Unionu však bolo dofinancovanie nedostatočné. Nemocnice reagovali hromadnými výpoveďami. Union ich do včerajšieho dňa dostala 35. Analytici už krátko po vypuknutí sporu avizovali, že najmenšia poisťovňa sa s nemocnicami musí dohodnúť, má slabšiu vyjednávaciu pozíciu.

Zdroj: SITA (Hospodárske noviny)

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info