• Hlasovanie spustené
  • Učiteľ nie je Google 5
  • diabetes
  • vedomat
  • minarik
  • TECHNIKA metodika
  • Previous
  • Ďalší

Nezaočkované deti môžu vážne ochorieť na dávne choroby a hrozí im dokonca smrť

Pridané: 17.12.2015 09:47:37 Počet zobrazení: 518

17 December 2015

Nevytvoria si imunitu proti ochoreniam, ktoré poznáme už len z rozprávania starých rodičov, a preto môžu na ne nielen ochorieť, ale aj zomrieť. Je to scenár, ktorému sú tento rok na Slovensku vystavené deti do približne roka a pol života.

Zdravie a život detí ohrozuje nedostatok vakcín, ktorý podľa detských lekárov v novodobej histórii Slovenska nemá obdobu. Predtým vakcíny chýbali dva týždne alebo mesiac, ale teraz je ich nedostatok už od jari, povedal pre denník SME pediater Martin Olej, hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast. Rodičia dojčiat sa už nemôžu spoliehať ani na celoplošnú imunitu, ktorá sa u ľudí na Slovensku dlhé desaťročia vytvárala vďaka celoplošnému povinnému očkovaniu. Dnes sú už na Slovensku oblasti, v ktorých je aj v dôsledku propagandy antivakcinačných hnutí narušená kolektívna imunita proti chorobám. Je to napríklad bratislavská Petržalka.

Dojčatá riskujú smrť

„Môže sa stať, že dieťa si nevytvorí protilátky a dostane sa do kontaktu s niektorým z ochorení (proti ktorým sa očkuje, pozn. red.) a môže ochorieť," vysvetľuje dosah nezaočkovania dojčiat pre nedostatok vakcín detská lekárka Miluša Džupinová z Prešova, ktorá v septembri upozornila denník SME na nedostatok vakcín v metropole Šariša a okolí. Vakcíny podľa Oleja chýbajú prakticky na celom Slovensku. Najmä na západe, juhu a východe krajiny. „Ak dieťa do jedného roka nedostane vakcínu, je vystavené riziku vážnej choroby, ktorá sa môže skončiť tragicky," varoval pediater. V ohrození sú najmä deti do jedného roka. Počas prvého roka sa trikrát preočkovávajú hexavakcínou. Používa sa na to vakcína Infanrix – hexa, ktorej je na Slovensku tento rok nedostatok. Očkuje sa ňou proti záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu, detskej mozgovej obrne, žltačke typu B a baktériám Haemophilus influenzae. Druhou vakcínou, ktorá tento rok chýba, je Priorix. Očkujú sa ňou deti približne vo veku rok a pol. Chráni ich pred osýpkami, mumpsom a červienkou. Chýbajú aj očkovacie látky Boostrix-Polio, Priorixtetra a Havrix. Väčšina z nich sa používa na základné očkovanie. Opakovane sa nimi v priebehu prvého roka života očkujú dojčatá.

Očkovaciu látku ani jej alternatívu Prorixtetra nevedela dlhodobo zohnať ani Andrea Hajduchová z Bratislavy pre svoje poldruharočné dieťa. „Lekár mi dal recept bez dátumu, aby som si zabezpečila vakcínu. Chodím po lekárňach a všade mi vravia, že ju nemajú," povedala o hľadaní vakcíny Priorix. Včera povedala, že očkovaciu látku sa jej stále nepodarilo zohnať, ale kontaktovala ju jej detská lekárka, ktorá jej oznámila, že ju už má. Kvôli zdĺhavému zháňaniu vakcíny sa dieťaťu Bratislavčanky posúva očkovanie na január.

Posúvanie očkovania

Posúvanie očkovania je podľa Džupinovej ďalším dôsledok nedostatku vakcín na Slovensku. „Očkovací kalendár a očkovacie schémy sú robené tak, aby bolo dieťa v optimálnom čase očkované a aby sa vytvorila určitá hladina protilátok," vysvetľuje detská lekárka z Prešova. „Keď prejde maximálny interval na termín očkovania, musí sa podľa nej opakovať odznova. Keď sa správny interval nestihne a začína sa odznova, poisťovňa nie je ochotná zaplatiť očkovanie," vraví pediatrička. „V prípade dokladovaného meškania očkovania, ktoré je definované platným očkovacím kalendárom v konkrétnom roku, nie je z pohľadu zdravotnej poisťovne problém s úhradou výkonu očkovania," reaguje Matej Štepiansky, hovorca zdravotnej poisťovne Dôvera. Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa aj súkromná poisťovňa Union zhodne tvrdia, že sa zatiaľ s takou situáciou nestretli.

Prečo nie sú vakcíny

Väčšinu vakcín, ktoré na Slovensku chýbajú, vyrába britská farmaceutická spoločnosť GlaxoSmithKline. Jej regionálny šéf pre korporátne záležitosti Pavol Trnovec pred viac ako týždňom pre denník SME vysvetlil, že vakcíny pre dojčatá sa dovážajú – a to nielen na Slovensko – na základe predpokladanej pôrodnosti, tzv. kohorty. Nielen Glaxo, ale aj Ministerstvo zdravotníctva, lekárnici či pediatri sa zhodujú, že na Slovensko sa podľa tohto plánu aj tento rok doviezol dostatok očkovacích vakcín. Prečo ich teda lekári nemajú a rodičia dojčiat ich nevedia zohnať v lekárňach?

Trnovec uviedol, že je na to niekoľko dôvodov. Prvým je podľa neho „prítomnosť alebo neprítomnosť viacerých výrobcov na trhu". Nemenej dôležitou príčinou nedostatku je aj dĺžka výroby vakcín, ktorá dosahuje podľa neho až dva roky. Dlhý čas výroby „majú na svedomí" aj prísne kontroly kvality vakcín a celý rad ďalších kontrolných mechanizmov. Tretím dôvodom je tohtoročný zvýšený dopyt po vakcínach v Európe. Je spôsobený zavádzaním a rozširovaním očkovacích programov v niektorých krajinách Európskej únie. Trnovec ako príklad uvádza zvýšený záujem o kombinované vakcíny proti čiernemu kašľu, ktorých používanie sa neodporúča u tehotných žien v sedemnástich krajinách sveta. Posledným dôvodom je reexport vakcín do zahraničia. Keďže na Slovensku sú druhé najlacnejšie v Únii, oplatí sa ich predávať do zahraničia za vyššie ceny.

Ministerstvo čaká

Ministerstvo zdravotníctva, ktoré napríklad počas prasacej chrípky v roku 2009 aktívne zabezpečovalo proti nej vakcíny, teraz na nedostatok očkovacích vakcín pre deti reaguje vyčkávaním. Podľa hovorcu Petra Bublu čaká na rozhodnutie Európskej komisie vo veci infringementu. Ide o to, či Komisia dovolí Slovensku uplatniť zákaz vývozu vakcín do zahraničia v prípade ohrozenia zdravia a života tunajších obyvateľov. Ministerstvo zdravotníctva nevie, kedy Komisia rozhodne. Komisia sa k termínu taktiež nevyjadruje. Šéf komunikačného oddelenia jej zastúpenia na Slovensku Andrej Králik vysvetľuje, že konanie práve prebieha, preto sa ku konkrétnemu termínu nemôže vyjadriť.

Zdroj: SITA (Sme)

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info