• Hlasovanie spustené
  • Učiteľ nie je Google 5
  • diabetes
  • vedomat
  • minarik
  • TECHNIKA metodika
  • Previous
  • Ďalší

Lekári chcú konečne doriešiť pohotovosti

Pridané: 29.10.2014 12:24:57 Počet zobrazení: 1162

29 Október 2014

Lekárska služba prvej pomoci (LSPP) je opäť v centre pozornosti. Situácia je vážna, diskutovalo sa o nej aj na nedávnom sneme Slovenskej lekárskej komory v Žiline. Aj preto sa následne stretli predstavitelia komory s ministerkou zdravotníctva Zuzanou Zvolenskou.

Podľa komory nepretržitá pohotovosť nemá opodstatnenie. „Je to luxus pre pacienta na jednej strane, i ohrozením pacienta aj lekára na druhej strane," uvádza vo svojom stanovisku komora. Komora považuje za nevyhnutné zmeniť organizáciu pohotovostí. „Nie iba pre ochranu lekára, ale aj pacienta, rovnako tak aj pre odstránenie duplicity vyšetrení, a tým aj duplicity financovania. Za dôležitú považujeme aj skutočnosť, že v nočnom čase sú lekárne nedostupné, a teda ochorenia, ktoré počkajú s liečbou, počkajú obvykle aj s vyšetrením," píše sa v stanovisku SLK. Z. Zvolenská prijala zástupcov komory bezprostredne po sneme, druhé kolo rokovaní sa malo uskutočniť 21. októbra po redakčnej uzávierke.

Ako zástupcovia komory uviedli, návrh organizácie poskytovania LSPP do 22. hodiny je potrebné vnímať najmä z hľadiska bezpečnosti pacienta i lekára, ekonomickej efektivity a zachovania dostupnosti poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Problém podľa nich treba riešiť na úrovni pacientov, poskytovateľov a organizátorov LSPP.

Dlhoročný problém

Ministerka sa k návrhom lekárov - pohotovostiam do 22. hodiny, odvíjaniu platieb od platov jednoatestovaných nemocničných lekárov a k ďalším nechcela vyjadrovať do skončenia rozhovorov. Poprela však informáciu, že zámerom rezortu je profesionalizácia LSPP. Podľa hovorkyne rezortu Martiny Šoltésovej ide o problematiku, ktorou sa odborná verejnosť zaoberá už dlhší čas. „Vítame snahu komory vyriešiť tento problém. Predložený projekt si odborníci na ministerstve preštudujú a následne budú hľadať konsenzus, ktorý by mal byť v prvom rade v prospech pacienta," informovala hovorkyňa.

Podľa prezidenta ASL SR MUDr. Ladislava Pásztora, MsC., je LSPP nekonečný príbeh. „Každú noc máme v pohotovostiach asi dvesto lekárov a sestier, ktorí po 22. hodine ošetria čoraz menej pacientov. Pohotovosť sa často zneužíva. Pacienti prichádzajú s banalitami či s ťažkosťami, ktoré majú už niekoľko dní," uviedol L. Pásztor. Ako doplnil, lekári pracujú 32,5 hodiny bez oddychu. Musia nastúpiť do služby, i keď sú sami chorí. „Keby nenastúpili, hrozila by im pokuta až 3 300 eur. Odmena za hodinu práce v niektorých pohotovostiach je pritom 1,50 až 2,50 eura. Z toho treba zaplatiť dane a odvody a do miesta výkonu sa dopraviť. Teda v čistom to vychádza na jedno euro," uviedol. Vysvetlil, že v niektorých mestách, ako napríklad v Myjave či v Bánovciach, slúžia lekári bez zmluvy s poskytovateľom LSPP, a teda bez akejkoľvek právnej ochrany. „Mnohí poskytovatelia LSPP porušujú platné zákony o ochrane zdravia pri práci či predpisy bezpečnosti práce. Výkon LSPP po 22. hodine často nemá zmysel, lebo lekárne sú zatvorené, pacient potrebný liek dostane najskôr ráno na druhý deň," konštatoval L. Pásztor. Skúsenosti slúžiacich lekárov napr. zo Zlatých Moraviec a zo Sniny, kde je už dnes pohotovosť do 22. hodiny, potvrdzujú, že pre občanov skrátením služieb žiadne problémy nevznikli.

Riešenie neudržateľného stavu

Riešením neudržateľného stavu je podľa L. Pásztora zrušenie zákonom stanovenej povinnosti vykonávať LSPP, resp. v súlade s nálezom ústavného súdu spresniť podmienky na výkon služby. „Napríklad uzákoniť povinnosť pre poskytovateľa LSPP uzatvoriť zmluvu s lekármi podľa Zákonníka práce, s minimálnou mzdou, ktorá platí pre lekárov ústavnej starostlivosti. V pracovných dňoch od 15.30 do 22. hodiny zabezpečiť predĺžený ordinačný čas všeobecných lekárov, teda ani by sme to nemuseli nazvať LSPP. V sobotu a v nedeľu od 7. do 22. hodiny," vysvetlil. Ako zdôraznil, v čase od 22. do 7. hodiny by mali občania vyhľadať lekársku pomoc len vo vážnych, náhle vzniknutých prípadoch ohrozenia zdravia, života či náhle vzniknutých, zhoršených bolestivých stavoch a pod. „V takom prípade aj tak potrebujú ústavnú zdravotnú starostlivosť alebo zásah RZP či RLP. Všeobecný lekár s tlakomerom, fonendoskopom vážne ohrozenie zdravia či života nevyrieši. Pritom máme dostatočne hustú sieť záchraniek, personálne aj vecne sú výborne vybavené a vycvičené," povedal L. Pásztor. Okrem toho odporúča stanoviť pevnú sieť LSPP, napríklad pre 100 000 dospelých a 50 000 detí. „Súčasný stav je už niekoľko rokov kritický. Ide o neefektívne plytvanie ľudskými aj finančnými zdrojmi, všeobecní lekári sú v horšom postavení, ako boli otroci v otrokárskej spoločnosti. Je najvyšší čas tento problém vyriešiť," zhrnul L. Pásztor.

Milióny eur za prvú pomoc

Poisťovne stoja pohotovosti milióny eur ročne. „VšZP ročne vynakladá na zabezpečenie LSPP približne 9,7 mil. eur," informovala hovorkyňa VšZP Eva Ravingerová. Union zp stála LSPP vlani 1, 7 mil. eur, v tomto roku zatiaľ 1,3 mil. eur. Dôvera vlani zaplatila za starostlivosť o pacientov prijatých LSPP takmer 4 mil. eur. „Tento rok sú zatiaľ náklady vo výške 2,7 mil. eur," doplnila Monika Šimunová z Dôvery. Ako dodala, keby bola LSPP do 22. hodiny, „znamenalo by to zvýšenie nákladov na zdravotnú starostlivosť, pretože pacienti by zrejme viac využívali záchrannú službu a ústavnú pohotovostnú službu."

Prieskum siete poskytovateľov LSPP a jej využitie si rezort zdravotníctva v spolupráci s lekármi krajov spravil na podnet parlamentného zdravotníckeho výboru v roku 2009. Z analýzy ministerstva vyplynulo, že vyťaženie služby pacientmi významne klesá po 22. hodine a po 24. hodine je vyťažená iba na 3 až 8 percent. Ročne LSPP navštívi po 24. h asi 59 000 ľudí. „Pri reálne existujúcej sieti to znamená návštevu menej ako pacient za hodinu na ambulanciu LSPP, pri minimálnej sieti by to boli približne dvaja pacienti za hodinu," uviedlo ministerstvo. Ako sa v nej ďalej uvádza, „adekvátna odmena lekára LSPP by sa mala pohybovať zhruba na úrovni 6,8 eura za hodinu." V závere rezort konštatoval, že pri optimalizácii siete a pracovnej doby poskytovateľov sa predpokladalo, že vznikne dostatočný priestor na zvýšenie odmeňovania lekárov a sestier na obvyklú cenu práce.

Z DENNÍKA PEDIATRIČKY

15.50 príchod, v čakárni sú dve rodiny:
štvorročné dieťa malo v materskej škole teplotu 37,2
päťročné dieťa už tri týždne kašle
16.30 pätnásťročný chlapec prišiel zo školy a „škriabe ho v hrdle"
17.00 dvojročné dieťa má nádchu, odkedy navštevuje jasle
17.30 sedemročné dievčatko raz vracalo, „asi sa prejedlo sladkostí"
18.00 deväťročný chlapec má kliešťa – „vyberte mu ho, mne sa to hnusí"
19.00 osemročný, obézny pacient, bolí ho brucho, večeral palacinky, guláš, párky
19.30 matka: „Pichnite dcére niečo, nebudem jej dávať celú noc zábaly proti horúčke."
20.00 trojročné dievčatko nemalo už päť dní stolicu
20.30 otec so synom: „Už pred týždňom sme tu boli a ešte sa nemá lepšie."
21.00 dvojmesačné bábätko údajne celý deň plače. Na otázku, prečo ho matka nedojčí, odpovie –„prečo by som mala?"
21.30 matka: „Dajte môjmu synovi antibiotiká, bolí ho hrdlo."
22.00 RZP priviezla päťročné dievčatko s ledva viditeľným alergickým exantémom
22.30 šestnásťročná slečna: „Mám studené ruky. Už dlhé roky. Čo keď mi zlyhávajú obličky?"
23.00 dvojročný chlapec spadol zo schodov. Na otázku, prečo ešte nespí, matka odpovie: „A prečo by už mal?"
24.00 štvorročná má štípanec na líci, otec prišiel domov teraz, tak to rieši
01.00 ročné dieťa. Podľa rodiča „má asi nádchu." (bez teploty, bez kašľa)
01.30 dvojročné dieťa s laryngitídou, pre ťažký stav poslané na detské oddelenie
02.30 sedemnásťročný, práve vstal od počítača, bolí ho hlava a má zvýšený tlak (130/90)
03.30 šesťročné dieťa má druhý deň antibiotiká a stále má teplotu 38
07.00 päťročný chlapec sa ráno zobudil a rozkašľal sa, rodičia nechcú čakať do ôsmej na svoju lekárku.

Do redakcie prišiel list od pediatričky zo Šamorína. Podrobne zaznamenala priebeh svojej služby na pohotovosti. „Situácia sa stále zhoršuje. Keď nevnesieme do služieb LSPP pravidlá, povedie to k úplnému vyhoreniu lekárov i sestier. Pacienti sú nároční, nesamostatní, všetci majú k dispozícii autá a prídu pre akúkoľvek maličkosť," uvádza v liste detská lekárka. Podľa nej, kto slúži tieto služby, pozná, kto neslúži, neuverí. „Po takejto službe, keď sme odrobili 15 hodín za 41 eur v hrubom, ideme ráno do ambulancie, kde musíme byť pozorní, sústredení, trpezliví," dodáva pediatrička. Ako vysvetlila, po rokoch praxe v detskej ambulancii a v nočných službách pohotovosti, „si dovoľujem vyhlásiť, že služby LSPP neznižujú detskú chorobnosť a úmrtnosť, naopak, výrazne zvyšujú chorobnosť, vyhorenosť a úmrtnosť lekárov a sestier".

Zdroj: SITA (Zdravotnícke noviny)

 

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info