• Hlasovanie spustené
  • Učiteľ nie je Google 5
  • diabetes
  • vedomat
  • minarik
  • TECHNIKA metodika
  • Previous
  • Ďalší

Kto bude schvaľovať poplatky?

Pridané: 28.01.2015 09:32:51 Počet zobrazení: 723

28 Január 2015

Už na najbližšej januárovej schôdzi rozhodnú poslanci o poplatkoch, ktoré lekári vyberajú od pacientov. Výhrady k vládnej novele majú však aj poslanci Smeru.

Ak by poslanci novelu schválili, nové pravidlá určovania a vyberania poplatkov od pacientov začnú platiť od marca. "Táto problematika patrí dlhodobo k najproblémovejším témam v rezorte, občania ju vnímajú mimoriadne citlivo a poplatky rôzneho druhu ich zaťažujú a trápia. Preto sme sa rozhodli sprehľadniť túto oblasť a vyjsť v ústrety pacientom,“ zdôraznil na margo novely minister zdravotníctva Viliam Čislák.

Poskytovatelia budú povinní doručiť krajom podľa miesta svojho zariadenia zoznam zdravotných výkonov a služieb do konca marca, kraje budú mať na schválenie zoznamov 60-dňovú lehotu od doručenia. Na Slovensku je vyše 10 000 ambulancií.

Podľa člena ústavnoprávneho výboru Antona Martvoňa (Smer-SD) má návrh z právneho hľadiska nedostatky. Ako povedal na rokovaní výboru, v novele sa uvádza, že ministerstvo zdravotníctva určí maximálnu výšku poplatku, ale konkrétnu sumu má určiť kraj. „Bude problém, ak to krajské zastupiteľstvo neschváli, predsa nemajú povinnosť niečo schvaľovať. Čo ak sa poslanci nedohodnú, aký cenník bude platiť? Dnes je to na pleciach ministerstva a rieši sa to elegantne“, uviedol. Vládny poslanec avizoval, že ak cez pozmeňovacie návrhy nedôjde k zmene, zrejme by nemohol hlasovať za novelu. A. Martvoň tiež pripomenul, že v krajských zastupiteľstvách je približne tretina poslancov lekárov. „Určite si nebudú chcieť poplatky v ambulanciách znižovať, takto je to zle navrhnuté,“ dodal. Riešenie vidí A. Martvoň v tom, aby cenník výkonov a služieb neschvaľovalo zastupiteľstvo, ale lekár kraja. Člen výboru Pavol Hrušovský (KDH) mal zas výhrady k tomu, že cenníky u lekárov budú v každom kraji iné.

Štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Mário Mikloši pripomenul, že aj dnes sú poplatky v krajoch rôzne. „Chceme eliminovať neprípustné poplatky a dať ich do určitého štandardu, lebo dnes je to od buka do buka" povedal.

Rezort si od novely sľubuje zavedenie jednoznačných pravidiel. Pacient nebude platiť poplatky za žiadne úkony, ktoré súvisia so zdravotnou starostlivosťou a ktoré hradia poisťovne. Tieto výkony sú v nariadení vlády 777/2004. Poplatky si stanovia lekári, cenníky im majú schvaľovať kraje a iné ako schválené poplatky nebudú môcť vyberať.

Zdroj: SITA (Zdravotnícke noviny)

Téme sa budeme venovať aj v aktualizáciách našich publikácií pre ambulantných lekárov.

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info