• Hlasovanie spustené
  • Učiteľ nie je Google 5
  • diabetes
  • vedomat
  • minarik
  • TECHNIKA metodika
  • Previous
  • Ďalší

Drucker uvažuje o zmene poistenia

Pridané: 18.04.2016 08:58:22 Počet zobrazení: 526

18 Apríl 2016

Poistenci by si vďaka novinke mohli sami vyberať, o čo majú záujem v rámci zdravotného poistenia, a to by si zaplatili. Analytici zmenu vítajú.

Prísť k lekárovi a nečakať ani štvrťhodinu. Mať v nemocnici vždy samostatnú izbu. Zbavovať sa napätia a stresu u psychológa. Aj tieto služby by si mohli Slováci „namiešať" v balíčku zdravotného poistenia, ak by prešlo nominálne poistenie. Práve o ňom uvažuje minister Tomáš Drucker.

Nie iba za štátne

Financovanie zdravotníctva je podľa ministra zatiaľ len na pleciach štátu. To nie je z dlhodobého hľadiska udržateľné. V programovom vyhlásení vlády sa preto píše, že kabinet pripraví viaczdrojový systém financovania zdravotníctva. „Ide o možnosti posúdenia, či dokážeme vytvoriť systém, ktorý bude okrem verejných prostriedkov môcť byť postavený aj na báze nominálneho poistenia, pripoistenia za veci, ktoré neslúžia verejným záujmom," priblížil tento bod minister Drucker.

Analytici to považujú za veľký krok vpred. „Teší ma, že to pán minister pozná a že sa pre nominálne poistenie nadchol," reagoval analytik Stredoeurópskeho inštitútu zdravotnej politiky Tomáš Szalay, podľa ktorého by to znamenalo, že by si ľudia kupovali poistku. Takýto systém funguje v Holandsku, poistenec si pritom vyberá z portfólia zdravotných poisťovní konkrétny produkt. „Napríklad môžem navštíviť ktoréhokoľvek lekára na Slovensku a nebudem čakať dlhšie ako 15 minút. Alebo chcem po vyšetrení v ambulancii zaplatiť celý účet a potom si ho refundovať v poisťovni. Prípadne chcem vždy samostatnú izbu v nemocnici," vymenúva príklady Szalay. Ako presne by to však vyzeralo, je podľa neho otázka implementácie.

Súťaž poisťovní

Podľa Dušana Zachara z inštitútu INEKO veľa závisí od samotnej výšky nominálneho poistného a systému pripoistenia. Môže to však znamenať presnejšie definovaný nárok poistenca zákonom a prípadne aj zúženie základného balíka, ktorý je financovaný z verejného zdravotného poistenia. Napríklad v Holandsku zamestnávateľ odvádza do štátnej kasy za zamestnancov len malú sumu, ktorú štát prerozdelí medzi poisťovne. Z toho sa hradí základná starostlivosť. Zvyšok majú poisťovne priamo od svojich poistencov, ktorí si u nich zakúpili balíčky.

Analytici vidia ako výhodu novinky väčšiu súťaž medzi zdravotnými poisťovňami. Podobne sa na to pozerá poisťovňa Dôvera. „Možnosť zdravotných poisťovní pripravovať pre poistencov poistné balíčky by priniesla zvýšenie konkurencie medzi zdravotnými poisťovňami, z ktorej by profitovali najmä poistenci, respektíve pacienti," povedal hovorca Matej Štepianský. Podľa neho však najskôr treba definovať, čo by bolo obsahom základného balíka zdravotnej starostlivosti a čo by sa považovalo za nadštandard.

Stopka vo vláde

Analytici za tento návrh dvíhajú palec hore, otázne je, či rovnaké nadšenie prejavia aj smeráci, ktorí do funkcie ministra zdravotníctva nominovali nestraníka. „V prípade nominálneho poistného ide vo všeobecnosti o veľmi progresívny nápad, avšak nie som si istý, či môže z ideologických dôvodov prejsť cez najsilnejšiu stranu súčasnej vládnej koalície," uvažuje Zachar. Nominálne poistné nie je samo osebe definované v programovom vyhlásení. V dokumente sa spomína viaczdrojové financovanie zdravotníctva.

Zdroj: SITA (Hospodárske noviny)

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info