• Hlasovanie spustené
  • Učiteľ nie je Google 5
  • diabetes
  • vedomat
  • minarik
  • TECHNIKA metodika
  • Previous
  • Ďalší

Dôvera sľubuje to, čo jej roky prikazuje zákon

Pridané: 28.04.2015 14:18:22 Počet zobrazení: 819

28 Apríl 2015

Zdravotná poisťovňa Dôvera prichádza s nezvyčajnou ponukou. Pacientom preplatí aj plánované vyšetrenia u nezmluvných lekárov. Stačí, ak o to požiadajú vopred a dostanú od poisťovne súhlas.

„Vďaka novému postupu sa naši poistenci dostanú k zdravotnej starostlivosti všade na Slovensku. Bez ohľadu na to, či lekári majú, alebo nemajú zmluvu s poisťovňou," vyhlasuje Dôvera na svojej stránke. Dopĺňa aj vysvetlenie – v niektorých regiónoch je totiž ťažšie dostať sa k lekárovi, ktorý s ňou má uzatvorenú zmluvu. „Našich poistencov chceme odbremeniť od toho, aby sa museli zamýšľať, koľko ich bude stáť liečba u nezmluvných lekárov," pokračuje.

Majú to robiť už niekoľko rokov

Nejde však o žiadnu novinku. Zákon to prikazuje už niekoľko rokov. Poisťovňa musí dať príspevok aj na vyšetrenie u nezmluvného lekára. Pacient však musí splniť kritériá, ktoré si určuje poisťovňa, a o príspevok požiadať vopred. „Je to zvláštne. Dôvera sa zaväzuje robiť to, čo jej vyplýva zo zákona," komentuje Tomáš Szalay, analytik Stredoeurópskeho inštitútu pre zdravotnú politiku HPI. Oslovili sme preto poisťovňu, čo sleduje touto novinkou a či doteraz nedodržiavala zákon. Hovorca Dôvery Branislav Cehlárik to odmietol a zmenil rétoriku. Vyšetrenia u nezmluvných lekárov vraj preplácajú už dlhšie. V súčasnosti len uvoľňujú niektoré podmienky. „Ročne sme dostali zhruba tisíc žiadostí o preplatenie takejto zdravotnej starostlivosti. Schválená bola zhruba polovica z nich. Dôvodom boli najmä presne stanovené pravidlá minimálnej siete poskytovateľov v každom kraji," spresnil hovorca. Aj preto sa rozhodli zmeniť pravidlá. Poisťovňa avizuje, že sa bude snažiť vyhovieť väčšine pacientov. „Deklarujú to ako novinku, pričom zákon im to prikazuje. Podľa mňa je to len marketingový ťah, aby si získali nových poistencov," zhodnotila Alena Jancová zo Slovenskej lekárskej únie špecialistov.

„V každom prípade, má to svoje výhody. Pacient nebude odkázaný na sieť zazmluvnených lekárov, ale bude mať viac možností. Zlepší to dostupnosť, umožní väčší výber pacienta a pomôže aj lekárom, ktorí nemajú s poisťovňami zmluvy," dopĺňa Szalay.
Dôvera navyše tvrdí, že vyšetrenia u nezmluvných lekárov prepláca ako jediná poisťovňa na Slovensku. Nie je to však pravda. Podobnú možnosť ponúka aj Všeobecná zdravotná poisťovňa a Union. Líšia sa len podmienky, za akých sa pacienti k peniazom dostanú.
„Ročne máme len niekoľko desiatok takýchto prípadov. Poistenci totiž využívajú širokú sieť našich zmluvných poskytovateľov," uvádza Petra Balážová, hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Podobne odpovedala aj zdravotná poisťovňa Union.

Treba sa dohodnúť

Vo všeobecnosti platí, že ak chce byť človek vyšetrený nezmluvným lekárom, najprv sa s ním musí dohodnúť. Spíšu žiadosť o príspevok pre poisťovňu. Lekár v nej musí uviesť, aké výkony počas vyšetrenia urobí.

Túto žiadosť potom pacient pošle do poisťovne. Tá mu v priebehu niekoľkých dní odpovie a preplatenie vyšetrenia buď schváli, alebo neschváli. Pacient potom druhýkrát navštívi lekára a ten ho za poplatok vyšetrí. Aby časť peňazí získal späť, poisťovni potom odošle potvrdenie o úhrade, kópiu lekárskej správy a receptu na lieky či zdravotnú pomôcku. Ak tieto podmienky nesplní, peniaze nedostane.

Kritériá poisťovní sa však mierne líšia. Kým Dôvera spätne preplatí 90 percent z obvyklej ceny za podobné vyšetrenie, vo Všeobecnej zdravotnej a v poisťovni Union je to 80 percent. Rozdielny je aj čas, do ktorého poisťovne pošlú peniaze na účet. Pohybuje sa od jedného do dvoch mesiacov.

Zdroj: SITA (SME)

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info