• Hlasovanie spustené
  • Učiteľ nie je Google 5
  • diabetes
  • vedomat
  • minarik
  • TECHNIKA metodika
  • Previous
  • Ďalší
Späť

Čo je najťažšie na profesii učiteľa?

Pridané: 29.04.2016 11:26:02 Počet zobrazení: 1318

29 Apríl 2016

Podľa Štefana Šprocha, moderátora tohtoročnej medzinárodnej konferencie Učiteľ nie je Google³ ...a stále sa môže učiť, je to schopnosť zaujať žiaka. Prečítajte si rozhovor, v ktorom prezrádza mnohé zo svojich školských čias a priznáva, že učiť sa naozaj musíme všetci a stále...

Chodili ste radi do školy?
Štefan Šprocha: Odjakživa som ranostaj usmev. Skoré ranné vstávanie mi nerobilo nikdy problém a tak som bol v triede vždy prvý. Niekedy aj hodinu predtým, ako začali prichádzať ostatní spolužiaci. Už vtedy som objavil, že tesne pred začiatkom vyučovania si ešte stihnem zopakovať pár vecí na aktuálnu písomku, ktoré som pozabudol. Najmä strednú školu som mal veľmi rád. Pamätám si, že všetci sedeli v laviciach popárovaní podľa pohlavia, len mne sa „ušla" spolužiačka. Dobre sme si rozumeli, takže som na strednú školu chodil úprimne rád. Ďalším dôvodom bolo stredoškolské rádio, ktorému som „šéfoval" štyri roky. Boli to moje prvé dotyky s médiami, vtedy sa to všetko začalo...

Spomienky zo školy sa často viažu najmä na konkrétnych učiteľov. Prezradíte ktorý učiteľ utkvel v pamäti Vám a prečo?
Štefan Šprocha: Marián Mičúch z Predmiera, ktorý v Považskej Bystrici učil výpočtovú techniku. Uznávam ho dodnes pre niečo úplne iné. Vo svojom voľnom čase si postavil hvezdáreň a pozorovaniu hviezd sa venuje amatérsky dodnes, aj keď podľa mňa na pomerne slušnej profesionálnej úrovni. Vďaka nemu viem, že kométy majú dva chvosty. Daroval mi aj niekoľko fotiek kométy Hale Bopp z roku 1995. Keď sa na ne dnes pozerám, je to pre mňa stále veľký zážitok.

Ktoré predmety boli Vaše obľúbené, a ktoré ste naopak „nemuseli"?
Štefan Šprocha: Najradšej som mal Slovenský jazyk (literatúru nie), Anglický jazyk (Nemčinu nie), nebavil ma dejepis a nemal som rád matematiku.

Čo považujete na profesii UČITEĽ za najťažšie?
Štefan Šprocha: Spätne si uvedomujem, že najťažšie je asi zaujať žiaka. Nadchnúť ho pre daný predmet, a až potom ho to naučiť. Nepáčilo sa mi, že každý učiteľ sa „tváril", že jeho predmet je ten najdôležitejší, aj keď vnútorné priority nám žiakom napovedali niečo iné. Rešpektoval som učiteľov, ktorí sa vyznali v danej problematike. Nemal som rád istú učiteľku, ktorej keď sme sa niečo opýtali, zareagovala „Moment... (otvorila si učebnicu, našla v nej odpoveď a prečítala ju od slova do slova, ako bola napísaná)"

Neuvažovali ste niekedy Vy osobne nad profesiou učiteľa?
Štefan Šprocha: Nie. Sú iní ľudia, ktorí majú talent byť učiteľom.

Ako ste vnímali nedávnu turbulentnú situáciu učiteľov pred voľbami?
Štefan Šprocha: Podobne, ako som pred časom vnímal štrajk zdravotných sestier. Chápal som ich po ľudskej stránke. Vedeli, čo robia a prečo to robia. Prekvapilo ma, že neboli jednotní a mnohí z nich z rôznych dôvodov zostali v tieni tých, čo sa postavili do prvej línie.

Za čo Vy osobne vďačíte učiteľom?
Štefan Šprocha: Za to, že ma podporili v mojom osobnostnom rozvoji. Keď si všimli, že rád moderujem, často ma pochválili, že to robím dobre. Dovolili mi moderovať školské podujatia, aj stužkovú slávnosť. Pre mňa to vtedy veľa znamenalo a bol to dobrý začiatok pre to, čo robím dnes.

Podtitul medzinárodnej konferencie znie: Učiteľ nie je Google 3... a stále sa môže učiť. Ako je to s Vami? Aj Vy sa stále učíte? Čo nové ste sa v poslednom období naučili?
Štefan Šprocha: Fúha :). Je toho veľa. Dlhodobo sa vzdelávam v oblasti audiovizuálnej kultúry. Zisťujem nové trendy v práci so zvukom a obrazom. To je nekonečný proces v neustálom vývoji vďaka fantázii autorov a novým možnostiam techniky. Profesne ma obohacujú konferencie ako je tá vaša. Nedávno som sa bol pracovne na konferencii istej banky, kde som pochopil veľa nového zo „zákulisia", ba dokonca si ma získali natoľko, že som sa stal ich klientom. Som podnikateľ a stále prichádzajú novinky v tejto oblasti, ktoré sa musím doučiť, aby moja firma mohla fungovať ďalej. Tiež som už tri roky otec a všetko, čo bolo a je spojené s mojou dcérou je pre mňa nové. Vašu konferenciu budem rovnako sledovať pozorne a verím, že sa dozviem veľa nového, zaujímavého, užitočného.

Ďakujeme za rozhovor.

Ak sa chcete vzdelávať spolu s nami, príďte 9. – 10. júna 2016 do Hotela SENEC**** v Senci na 5. ročník medzinárodnej odbornej konferencie Učiteľ nie je Google 3 ... a stále sa môže učiť.

google 3

Pozrite si tohtoročné témy.

Zoznámte sa s našimi lektormi TU.

PRIHLÁSTE SA!

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info