• Hlasovanie spustené
  • Učiteľ nie je Google 5
  • diabetes
  • vedomat
  • minarik
  • TECHNIKA metodika
  • Previous
  • Ďalší
Späť

Čitateľský oriešok 2 – Poznáme víťazov!

Pridané: 07.04.2016 15:30:00 Počet zobrazení: 2072

07 Apríl 2016

Spolu takmer 13 000 prihlásených žiakov, 314 základných škôl z celého Slovenska, šesť príbehov na prelúskanie, veľká dávka šikovnosti u detí a trpezlivosti na strane učiteľov a neuveriteľné množstvo nádherných detských výtvorov – také sú základné fakty už druhého ročníka celoslovenskej čitateľsko-výtvarnej súťaže, ktorú sme pod názvom Čitateľský oriešok 2 ešte na začiatku tohto školského roka vyhlásili v nakladateľstve RAABE.

Súťaž vznikla so zámerom rozvíjať u žiakov čítanie s porozumením, vnímanie medzipredmetových vzťahov, logické myslenie a výtvarnú kreativitu. Mala dve časti – textovú a výtvarnú. Žiaci jednotlivých ročníkov si najprv prečítali dva príbehy z pracovných zošitov Tajomstvá sveta pre 2., 3. a 4. ročník, ktoré vydáva RAABE. Na konci textov našli jednoduché aj zložitejšie otázky, ktorými sa museli prelúskať, t.j. správne odpovedať na otázky súvisiace s textom. Po vyplnení úloh žiaci pokračovali výtvarnou časťou súťaže, v ktorej mohli prejaviť svoju fantáziu a výtvarné zručnosti. Ich úlohou bolo prepojiť dva prečítané príbehy do jedného jediného obrázku – skrátka vymyslieť svoj vlastný príbeh v podobe kresby.

oriesok2 oriesok2  

Z celkového počtu takmer 13 000 prác, ktoré do súťaže zaslali základné školy z celého Slovenska, odborná porota vybrala spolu 999 kresieb. „Do ďalšieho kola súťaže postúpili práce, ktoré podľa hodnotenia poroty najoriginálnejším spôsobom v kresbe prepojili dva prečítané príbehy z našich pracovných zošitov. Žiakom sa mnohokrát podarilo na výkrese rozohrať svoj – celkom nový príbeh, v ktorom sa ocitli postavičky z oboch prečítaných textov," povedala o spôsobe hodnotenia poroty Mgr. Mira Schrimpelová, konateľka odborného nakladateľstva RAABE Slovensko – vyhlasovateľa súťaže.

Hodnotenie výtvarníkov: "Kvalita detských kresieb z roka na rok stúpa!"
Okrem zástupcov nakladateľstva RAABE do poroty súťaže zasadli aj profesionálni výtvarníci – Zuzana a Rastislav Lukáčovci, ktorí sa venujú exteriérovej maľbe, ale rovnako tak aj maľbe portrétov, zátiší či ilustrovaniu kníh. „Deťom, ktoré sa do tohtoročnej súťaže zapojili, patrí veľká pochvala. Uroveň umeleckých dielok bola oveľa vyššia ako v minulom roku. A ťažšie bolo aj naše rozhodovanie. V tomto ročníku sa vlastne potvrdilo, že vlaňajší víťazi boli vybraní správne, lebo sa nám do rúk opätovne dostali skvelé dielka, ktoré vznikali pod rukami tých istých pedagógov. Oceňujeme opätovnú zanietenosť aj účasť a týmto vyzývame aj ostatné školy, aby sa na budúci rok do súťaže určite zapojili," zhodnotila úroveň detskej kreativity Zuzana Lukáčová.

„Vyhrali tí, ktorí sa nebáli zaplniť plochu výkresu veľkými postavami, popustili uzdu fantázii. Tí, ktorí radi experimentujú s technikami kresby, maľby a ich kombináciami a predovšetkým vyhrali tí malí umelci, ktorých dobre vedú skúsení pedagógovia. Veľké uznanie skladáme zanieteným učiteľom, lebo vysvetliť príbehy, načrtnúť riešenie zložitej úlohy a "prinútiť" tak trocha dnešnou dobou poznačenú detskú hlávku, ku kreativite, ku koordinácii rúk a mysle, verím, že dalo zabrať. Detské výtvory v tohtoročnej súťaži sú dôkazom, že sú tu stále učitelia, ktorých objavovanie umeleckého ducha v deťoch nesmierne nadchýna. Priali by sme si, aby boli príkladom aj pre budúcich záujemcov o túto skvelú výtvarnú súťaž," povedala za celú porotu Zuzana Lukáčová.

Víťazov všetkých kategórií spolu s komentármi výtvarníkov nájdete TU.

Ocenenia a ceny
Pre žiakov sme pripravili diplomy a balíčky zaujímavých knižiek z kníhkupectva Martinus, darčekové koše od spoločnosti J&B Unique a tiež výtvarné pomôcky od firmy OPTYS. Odmenou pre učiteľov za ich prácu na vyučovacích hodinách budú wellness pobyty na 2 noci v Hoteli Plejsy od partnera súťaže, spoločnosti MM CLASS, poukazy na ošetrenie a líčenie pleti od spoločnosti Mary Kay, licencie na Interaktívny zošit Prírodoveda od spoločnosti eTechnology, didaktické pomôcky od firmy Senza Shop, ale aj metodické materiály pre učiteľov z nakladateľstva RAABE. Hlavnú cenu – interaktívnu tabuľu – pre najaktívnejšiu školu venovala do súťaže spoločnosť IVEKO.

„Stúpajúci počet zapojených žiakov aj škôl, množstvo hárkov s vyplnenými správnymi odpoveďami k prečítaným textom aj krásne kresby nám potvrdili, že školáci na Slovensku radi súťažia. Čo je však ešte dôležitejšie, rovnako radi aj čítajú. Dnes už si nevystačíme s mechanickým čítaním. Hneď od útleho veku a obdobia, kedy sa deti naučia čítať, je veľmi dôležité, aby sme u nich rozvíjali práve čítanie s porozumením. Musíme dbať na to, aby prečítanému textu aj porozumeli, nielen ho mechanicky prečítali. Je to nesmierne dôležité aj preto, že čítanie sprevádza človeka po celý život, a je to práve čítanie, ktoré je základným spôsobom učenia sa. Už teraz sa tešíme na ďalší ročník súťaže," povedala o súťaži Mgr. Mira Schrimpelová.


Všetky informácie o podmienkach a priebehu súťaže nájdete na stránke www.skolskyportal.sk v sekcii Čitateľský oriešok.

 

PARTNERI SÚŤAŽE:

martinus hotel plejsy OPTYS SENSA SHOP
JandB Unique Školský portál

Projekt je spolufinancovaný z dotácie Združenia vydavateľov a kníhkupcov Slovenskej republiky.

 

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info